Tyrone News

Donnelly Vauxhall ACFL Division 1

Galbally Pearses 0-9 Errigal Ciaran 1-7

Omagh St Enda's 1-13 Greencastle St Patrick's 0-5

Pomeroy Plunketts 0-7 Carrickmore St Colmcille's 0-10

Strabane Sigersons 1-6 Dromore St Dympna's 3-13

Ardboe O'Donovan Rossa 2-11 Urney St Colmcille's 1-10

Killyclogher St Mary's 2-15 Edendork St Malachy's 1-6

Donaghmore St Patrick's 0-15 Clonoe O'Rahilly's 1-7

Trillick St Macartan's 3-10 Coalisland Fianna 0-10


Donnelly Vauxhall ACFL Division 1 Reserve

Galbally Pearses 1-5 Errigal Ciaran 5-17

Strabane Sigersons 3-6 Dromore St Dympna's 2-9

Pomeroy Plunketts 0-6 Carrickmore St Colmcille's 2-10

Killyclogher St Mary's 1-10 Edendork St Malachy's 2-11

Donaghmore St Patrick's 0-7 Clonoe O'Rahilly's 0-11

Omagh St Enda's 1-13 Greencastle St Patrick's 0-5

Ardboe O'Donovan Rossa 5-18 Urney St Colmcille's 0-4


Donnelly Vauxhall ACFL Division 2

Aghyaran St Davogs 0-13 Gortin St Patrick's 0-6

Rock St Patrick's 0-10 Eglish St Patrick's 1-13

Aghaloo O'Neill's 0-9 Moortown St Malachy's 0-18

Augher St Macartan's 1-13 Eskra Emmetts 0-13

Moy Tír na nÓg 1-11 Kildress Wolfe Tones 0-7

Castlederg St Eugene's 2-6 Cookstown FrRocks 0-16

Loughmacrory St Teresa's 3-5 Stewartstown Harps 0-12

Derrylaughan Kevin Barry's 1-15 Dungannon Thomas Clarkes 3-9


Donnelly Vauxhall ACFL Division 2 Reseve

Aghaloo O'Neill's 2-2 Moortown St Malachy's 4-13

Castlederg St Eugene's 2-10 Cookstown FrRocks 5-8

Moy Tír na nÓg 0-16 Kildress Wolfe Tones 3-13

Augher St Macartan's 1-3 Eskra Emmetts 2-15

Loughmacrory St Teresa's 1-11 Stewartstown Harps 1-6

Derrylaughan Kevin Barry's 2-9 Dungannon Thomas Clarkes 0-7

Aghyaran St Davogs 0-14 Gortin St Patrick's 2-10

Rock St Patrick's 1-5 Eglish St Patrick's 5-14


Donnelly Vauxhall ACFL Division 3

Tattyreagh St Patrick's 0-11 Errigal Ciaran 0-6

Derrytresk Fir aChnoic 1-13 Brackaville Owen Roes 0-5

Killyman St Mary's 1-16 Killeeshil St Mary's 2-10

Dregish Pearse Óg 1-8 Glenelly St Joseph's 0-11

Drumquin Wolfe Tones 0-8 Newtownstewart St Eugene's 3-12

Drumragh Sarsfields 1-12 Clogher Eire Óg 0-14

Clann na nGael 1-9 Owen Roe O'Neill's 1-14


Donnelly Vauxhall ACFL Division 3 Reserve

Tattyreagh St Patrick's 1-15 Errigal Ciaran 0-12

Clann na nGael 0-3 Owen Roe O'Neill's 3-13

Killyman St Mary's 2-10 Killeeshil St Mary's 0-7

Drumragh Sarsfields 1-10 Clogher Eire Óg 0-11

Derrytresk Fir aChnoic 1-7 Brackaville Owen Roes 3-10


Adhamhnán Ó Loingsigh | Eunan Lindsay

Tuesday 11th

O'Neill's U14 Football League at 7pm

Moortown  v Dungannon

Eglish v Donaghmore

Ardboe v Killeeshil

Fintona  v Omagh

Dromore v Carrickmore

Trillick  v Strabane

Cookstown v Clonoe

Coalisland  v Kildress

Moy v Galbally

Aghyaran v Newtownstewart

Greencastle v Loughmacrory

Both Domhnaigh v Cappagh

Loughmacrory v Beragh

Drumquin  v Drumragh

Pomeroy v Clann na nGael

Tattyreagh v Urney

Brackaville v Aghaloo

Derrylaughan v Rock

Naomh Padraig v Gael Naomh Pádraig

Stewartstown v Donaghmore


Thursday 13th

O'Neill's U16 Hurling League at 7pm

Omagh St Enda's v Eoghan Ruadh


Saturday 15th

O'Neill's U14 Football League

11am: Rock v Naomh Padraig

1pm: Tattyreagh v Drumragh

Donnelly Vauxhall All County Football League at 4.30pm & 6pm

Coalisland  v Omagh

Carrickmore v Killyclogher

Edendork  v Pomeroy

Trillick v Strabane

Donaghmore v Dromore

Errigal Ciaran v Urney

Ardboe  v Galbally

Greencastle v Clonoe

Aghyaran  v Derrylaughan

Dungannon  v Gortin

Kildress v Rock

Augher  v Moy

Eglish  v Loughmacrory

Stewartstown v Eskra

Castelderg v Aghaloo

Cookstown v Moortown

Newtownstewart v Clan na nGael

Drumquin  v Glenelly

Fintona v Drumragh

Killeeshil v Dregish

Beragh v Tattyreagh

Clogher v Owen Roes

Derrytresk v Killyman

Brackaville v Brocagh

Edendork v Donaghmore

Castelderg v Aghyaran

Dungannon v Moortown

Moy v Eskra

Glenelly v Owen Roes

Wednesday 12th

O'Neill's Minor Football League at 7pm

Cappagh v Carrickmore

Dromore v Errigal Ciaran

Omagh v Loughmacrory

Moy v Cookstown

Coalisland v Donaghmore

Clonoe v Rock

Edendork v Stewartstown

Derrylaughan  v Brackaville

Owen Roes v Urney

Castlederg v Beragh

Aghaloo v Derrytresk

Gael Naomh Padraig v Fintona

Tattyreagh  v Killyman

Dungannon v Galbally

Kildress  v Eglish

Ardboe  v Killeeshil

Newtownstewart  v Both Domhnaigh

Pomeroy v Strabane

Trillick  v Greencastle


Monday 17th

O'Neill's U16 Hurling League at 7.15pm

Éire Óg v Naomh Colum Cille

Na Seamróga v Omagh St Enda's


Tuesday 18th

Donnelly Vauxhall Senior Football League at 7.15pm

Fintona v Beragh


Thursday 20th

Donnelly Vauxhall All County Football League at 7.30pm (Senior only)

Ardboe v Omagh

Killyclogher v Clonoe

Pomeroy v Dromore

Errigal Ciaran v Trillick

Strabane v Carrickmore

Coalisland v Galbally

Urney v Greencastle


Sunday 23rd

Donnelly Vauxhall All County Football League at 2.15pm & 3.45pm

Rock v Loughmacrory

Gortin v Cookstown

Aghaloo v Derrylaughan

Stewartstown v Eglish

Augher v Kildress

Drumquin v Clan na nGael

Newtownstewart v Dregish

Drumragh v Beragh

Fintona v Errigal Ciaran

Tattyreagh v Clogher

Brocagh v Killyman

Killeeshil v Derrytresk


Reserve only @ 2.15

Ardboe v Omagh

Killyclogher v Clonoe

Pomeroy v Dromore

Errigal Ciaran v Trillick

Strabane v Carrickmore

Coalisland v Galbally

Urney v Greencastle

Edendork v Donaghmore

Castelderg v Aghyaran

Dungannon v Moortown

Moy v Eskra

Glenelly v Owen Roes

Adhamhnán Ó Loingsigh | Eunan Lindsay